Španělsko 2018

Katalánská dobrodružství


Putování na španělský jihovýchod není pro každého – vyžaduje odolného a zapáleného cestovatele. Cestovatele, který vydrží útrapy dlouhé cesty (zvláště jsou-li znásobeny nevalnou kondicí autobusu), nenechá se smést z hřebene Pyrenejí (přestože se o to vítr při stoupání do 2.500 m n. m. stále znovu a znovu pokouší), nepláče po mamince, když utratí poslední eura za paellu. Cestovatele, který je připraven k ponoru hluboko do historie, ocení plavbu skrze chrámové lodě i procházku svérázným světem velikánů moderního umění. Naše padesátihlavé uskupení vykazovalo všechny výše zmíněné kvality.


První setkání s památkami z dob starověkého Říma přišlo již v Provence. Dva tisíce let starý akvadukt Pont du Gard, důmyslný technický zázrak klenoucí se nad širokým údolím řeky, vystavěli otroci bez použití malty. Od jeho pilířů vedla naše cesta do Avignonu. Střed města s Papežským palácem a katedrálou měl díky měkkému podvečernímu světlu a performacím pouličních umělců skvělou atmosféru.


V samotném Katalánsku nás čekala jízda po skutečných perlách. Ve Figueres, rodišti Salvadora Dalího, jsme strávili hodiny s výtvory tohoto světoznámého surrealisty. Po návštěvě Girony jsme se nedokázali rozhodnout, který z vrcholných zážitků byl ten nejvrcholnější. Katedrála s románskou věží a ambitem? Středověké hradby a věže? Pohled na město z ptačí perspektivy? Mystické uličky židovského ghetta? V den ročního výročí referenda o odtržení Katalánska město navíc plnili demonstranti. Žluto-červeno-modré vlajky s bílou hvězdou visící z každého okna a na zádech kolemjdoucích se postaraly o nanejvýš autentický zážitek.


Jste-li v Katalánsku, nelze opomenout Pyreneje. Vall de Núria se nachází dva kilometry nad mořem. O nezdolnosti naší skupiny svědčí fakt, že se valná většina rozhodla šplhat pět set metrů výš, až na Pic de l’Aliga. Kromě gravitace horalům stěžoval výstup silný vítr – rval slova od úst, nedovoloval popadnout dech, křehké dívky srážel na kolena. Výhledy z vrcholu nicméně přinesly mnohonásobnou satisfakci za všechny útrapy. Vodopády a dramatické skály cestou zpátky do údolí nám dovolily na ně docela zapomenout.


K nepojmenovatelným momentům naší říjnové poutě bez pochyby patří chrám Sagrada Familia v katalánské metropoli Barceloně. Když spatříte toto geniální dílo Antonia Gaudího zvenku, spadne vám dolní čelist. Při vstupu do prostor chrámu se vám podlomí kolena a vstoupí slzy do očí. I ten nejpřesvědčenější ateista zapochybuje a přeje si, aby povznášející pocit spojení země s nebesy nikdy neskončil. Vše je pak zarámováno zhlédnutím dalších skvostů tohoto vizionáře moderní architektury (park Güell či Casa Batlló). V Barceloně by se dal strávit týden a člověk by chtěl víc, víc, víc ...


Po pár dnech si ráno cestou autobusem do dalšího města říkáte, že vás po té kráse, kterou jste viděli včera a předevčírem, už nic nepřekvapí. Jenže se octnete v Tarragoně s jedinečnými římskými památkami a katedrálou. A opět žasnete, opět vám přechází zrak, opět se vám tají dech. Když si pak spočítáte, že se pozítří vracíte domů, uroníte slzu.


V závěru tohoto chvalozpěvu na půvaby Katalánska nesmí chybět sloka, která vzdá hold dvěma důležitým ženám celé výpravy. Janě Dvořákové patří poklona za obohacující výklad dějin. Díky ní víme, jak se tato končina měnila od Řeků a Římanů přes Vizigóty, Araby a křesťany až po moderní dobu. Další metál Jana dostává za osobitou schopnost vykouzlit neopakovatelné humorné situace, například při písečné bouři či při večerním koupání v moři. Poslední a největší pocty patří iniciátorce a hlavě celé výpravy – Petře Březinové. Dík za organizaci a skvěle propracovaný program. Dík za nakažlivé nadšení pro ranní cvičení jógy (studenti ochotně vstávali před východem slunce). Dík za fyzické výkony hodné zápisu do knihy rekordů (běh přes překážky s kanystrem pro naftu). Dík za osobní nasazení v krizových situacích (placení mýtného ve visu). Dík za možnost nahlédnout do pohnutých dějin a svébytného životního stylu Španělska. Těchto devět dní dozrává v hlavách zúčastněných i dva měsíce po návratu domů v hluboký cestovatelský zážitek.


Václava Šnokhousová,
hrdá členka expedice


fotografie


Zpět na seznam článků ...

Autor: Březinová Petra | 982 přečtení | 25. 01. 2019

Informační e-mailVytisknout článek
Starý email
Office 365
Kalendář
<<  Červenec  >>
PoÚtStČtSoNe
  1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31   
Redakční systém
Login:
Heslo:

Generováno systémem phpRS