Irsko - forever in our HEARTS!!!

Milí čtenáři,

 

ve druhé polovině září jsme se vydali na dlouhou cestu za dobrodružstvím a to až na Zelený ostrov aka Irsko. Pro všechny z nás to byla premiéra, jak pro studenty, tak pro učitele. Díky své poloze je trochu stranou zájmu cestovatelů a navíc nebývá klasickou, rodinnou, prázdninovou destinací...ale to se doufám změní a někteří ze studentů tam ještě v budoucnu zavítají.

 

Když se řekne Irsko, většině z nás se vybaví jetel, Guinness, irská whiskey, rugby, vítr a déšť. Právě toho posledního jsme se děsili asi nejvíce, ale nakonec nákupy goretexového oblečení byly zbytečné, protože nám spadlo jen pár kapek v naší první zastávce a to v Corku. Jinak nám svítilo slunce a spolu s místními a naším skvělým průvodcem Richardem jsme jen kroutili hlavami, co se to děje a zda to není vliv globálního oteplování.

 

Vše, co jsme na našem studijním soustředění viděli a zažili, se dá ve zkratce shrnout do několika klíčových slov - high crosses, Tullamore, hřebčín, Dublin, Temple Bar, kláštery, hřbitovy, keltské symboly, trajekty, Cork, Bog village, Book of Kells, koupání v Irském moři, fish and chips,Newgrange, Invincible Spirit, Moherské útesy, ovce, Ring of Kerry, Japanese garden, whiskey, Irish coffee, Londýn, lodí po Temži...etc, ale mě osobně zaujala vstřícnost a přátelskost Irů. Všichni víme, že se o tom mluví, ale zažít jejich pohostinnost a opravdový zájem o Východoevropany je opravdu příjemně šokující. Zažil jsem skotskou, velšskou i britskou přátelskost, ale ta opravdovost u Irů je neskutečná.

 

Studenti si také zažili na vlastní uši irskou angličtinu a písemnou podobu galštiny a patří jim veliká pochvala za to, že se statečně snažili rozumět i v případech, kdy srozumitelnost byla opravdu minimální.

 

Celou sestavu studentů bych chtěl ještě pochválit za to, jak výjezd zvládli - a to jak pobyt v hostelech (zvláště u toho prvního místa jsem v jejich očích viděl zděšení, šok...), ale byli užasní a dokázali nám, že to dokáží. Navíc byli skvělá parta, a i když jsme nakonec měli studenty asi za 6 různých tříd, stmelování probíhalo přirozeně a úspěšně. 

Zde musím ocenit studenta Pavla Koláčka za jeho odvahu a kreativitu při tzv. Slam poetry session - podle mého určitě jeden z vrcholů autobusové zábavy.

 

A nakonec? 

 

Musím poděkovat svým skvělým kolegům, Monice Janovské a Petře Zieglerové za pozitivní myšlení, spolupráci při řešení všech nečekaných problémů, kamarádský přístup ke studentům, který není něčím automatickým, a tolerování mé, někdy otravné maličkosti.

 Další veliké poděkování patří paní ředitelce za to, že se rozhodla dát všemu zelenou, pak i všem kolegům, kteří si museli ubrat ze svého volného času a nahrazovali nás v hodinách - slibuji, že to nebude příliš časté.

Asi ten největší dík musí směřovat k rodičům studentů - doufám/e, že Vaše ratolesti si to užily, obohatilo je to a možná si Irsko zamilovaly. Věřím/e, že i Vy vidíte smysluplnost našeho počínání a zůstanete nám nakloněni i v budoucnu.

 

Díky, díky, díky!!! 

 

 

 

 


Zpět na seznam článků ...

Autor: Soukup Stanislav | 521 přečtení | 08. 10. 2019

Informační e-mailVytisknout článek
Starý email
Office 365
Kalendář
<<  Červenec  >>
PoÚtStČtSoNe
  1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31   
Redakční systém
Login:
Heslo:

Generováno systémem phpRS